TUESDAY 5-BOWLER

Week Three

Top scratch games (men): Robert Quinn 300, 248; Josh Doolittle 269; Zechariah Gentile 266; Brad Jackson 257, 255; Don Persons 255; Richard Green 251, 246; Joseph Kaufmann 250; Michael Bianchi 247; Kyle Stevens 246; Mike Orth 246

Top scratch series (men): Quinn 770; Jackson 725; Persons 690; Bianchi 688; Green 683

Top scratch games (women): Anna Palmer 269, 204. 157; Carlotta Grovell 171, 168, 164; Laurie Varney 169, 146, 135; Kathy Bradley 166, 135, 132; Cindy Miller 162, 144, 132; Sharon Loder 129, 103, 101

Top scratch series (women): Palmer 630; Grovell 503; Varney 450

STANDINGS

(Top five teams, by pct.): 1. County Service Center 19-2; 2. Pin Punisher Pro Shop 17-4; 3. Jhm Tree Service 16-5; 4. Scotty’s Barber Shop 12-9; 4. Home Care Construction 12-9; 4. Big Blue Bals 12-9; 4. Frank’s Custom Shoe Fitting 12-9

SEASON BESTS

Scratch series: Men (A div.) - Zac Gentile 801; Kyle Stevens 710; Derek Delaney 709; Men (B div.) – Brad Jackson 725; John Petrovics 693; Richard Green 683; Women (B div.) – Anna Palmer 630; Carlotta Grovell 503; Kathy Bradley 433

Scratch games: Men (A div.) – Robert Quinn Jr. 300; Shrek Brown 278; Cody Monaco 276; Men (B div.) – Keith Still 279; Josh Doolittle 269; Bob Wilcox 257; Women (B div.) – Laurie Varney 196; Cindy Miller 194; Sharon Loder 129

Week Two

Top scratch games (men): Zechariah Gentile 286, 279; Joseph Kaufmann 269; Stephen Anderson 269; Thomas Palmer 267; Michael Bianchi 259; Robert Wilcox 257; Kyle Stevens 256; Jason Pogozelski 256; John Miller 256; Jeff Masci 253

Top scratch series (men): Gentile 801; Derek Delaney 709; Stevens 709; Bianchi 700; Russell Brown 698

Top scratch games (women): Anna Palmer 212, 190, 182; Laurie Varney 196, 181, 151; Cindy Miller 194, 135, 126; Carlotta Grovell 171, 166, 156; Kathy Bradley 153; 147, 111; Sharon Loder 114, 98, 97

Top scratch series (women): Palmer 584; Varney 528; Grovell 493; Miller 455; Bradley 411

Week One

Top scratch games (men): Keith Still 279; Russell Brown 278; Cody Monaco 276; Derek Delaney 269, 235; Kyle Stevens 256, 247; Gerard Doyle 245; Don Persons 240, 235; Jeff Masci 239; Stephen Anderson 236; Paul Maurizzio 234

Top scratch series (men): Stevens 710; Persons 689; Delaney 688; Masci 668; Bobby Talmadge 652

Top games (women): Anna Palmer 194, 186, 162; Laurie Varney 188, 178, 155; Carlotta Grovell 162, 154, 119; Cindy Miller 147, 142, 139; Kathy Bradley 132, 127, 106; Sharon Loder 112, 102, 88

Top scratch series (women): Palmer 542; Varney 521; Grovell 435; Miller 428; Bradley 365

THURSDAY FUNTIME LEAGUE (handicap womens)

Week One

Top scratch games (women): Carmela Montaperto 189, 166; Ruth Vineis 172; Bonnie Burgoyne 169; Roberta Bull 168; Shirley Morse 167; Marion Cruver 165; Linda Doerrer 161; Jaime Quinn 156; Fran Pagani 156; Susan Jackson 155; Arleen Strecker 155; Delores Brandon 155

Top scratch series (women): Montaperto 492; Vineis 460; Burgoyne 456; Strecker 445; Cynthia Maycrink

STANDINGS

(Top five teams, by pct.): 1. Thorndale Farm 12-9; 2. The Gallery 11-10; 3. Bowling Buddies 11-10; 4. Happy Hooker’s 10-11; 5. Alley Girl’s 9-12

RECREATION LEAGUE (handicap mens, Thursdays)

Week Two

Top scratch games (men): Bob Quinn 278; Wayne Sniffen 257; Tommy Palmer 255; Joey Kaufman 246; Jamal Battle 242; Nick Elia 241, 234; Tony Cordani 234; James Clark 233; Kyle Mathews 232; Joe Darrell 231

Top scratch series (men): Clark 681; Elia 668; Sniffen 661; Bob Quinn 653; George Martin 641

Week One

Top scratch games (men): Frank Celli 278, 265; Tommy Palmer 267; Dan Henderson 245; Bob Talmadge 237; Kyle Mathews 237; Gerard Romolo 236; Dave Budd 236; John Smith 235; Jeff Masci 235; Keith Still 235

Top scratch series (men): Celli 715; Palmer 675; Romolo 667; Henderson 650; Masci 649

STANDINGS

(Top five teams, by pct.): 1. More Power Pro Shop 12-2; 2. Wilcox Appraisals Llc 12-2; 3. 5 J’s 10-4; 4. Prestige Towing & Recovery 10-4; 5. Woodards 9-5

SEASON BESTS

Scratch games: (Div. 1) Frank Celli 278; Bob Quinn 278; Tommy Palmer Jr. 267; (Div. 2) John Smith 235; Tony Cordani 234; Joe Darrell 231

Scratch series: (Div. 1) Frank Celli 715; James Clark 681; Tommy Palmer Jr. 675; (Div. 2) Gary Eddy 645; Nick Benedetto 623; John Smith 619; Tony Cordani 619

Handicap games: (Div. 1) Frank Celli 278; Bob Quinn 278; Tommy Palmer Jr. 267; (Div. 2) John Smith 235; Tony Cordani 234; Joe Darrell 231

Handicap series: (Div. 1) Frank Celli 715; James Clark 681; Tommy Palmer Jr. 675; (Div. 2) Gary Eddy 645; Nick Benedetto 623; John Smith 619; Tony Cordani 619