GIRLS CROSS COUNTRY

MANHATTAN INVITATIONAL

(at Van Cortlandt Park, Bronx)

Eastern States championship: 1. Claremont 72 points; 12. Monroe-Woodbury (MW) 284; 13. Warwick (War) 347.

(2.5 miles): 26. Jessica Pidgeon (MW) 15:27; 44. Katherine Smith (War) 15:53; 55. Kristin Thompson (War) 16:01; 57. Daniella Napoli (MW) 16:02; 62. Rachel Hirschkind (MW) 16:09; 67. Simone Sullivan (War) 16:23; 71. Ella DePhillips (MW) 16:27; 87. Sarah Kern (MW) 16:43; 89. Gabby Goodman (War) 17:07; 92. Leighann Tannar (War) 17:10

Varsity A: 1. Shaker 115 points; 8. Goshen (G) 228; 20. New Paltz (NP) 583

(2.5 miles): 6. Kayla Schramm (G) 15:23; 27. Madison Montgomery (G) 16:21; 38. Ysa Paneto (G) 16:38; 59. Abigail Gravatt (NP) 17:03; 67. Dana Poppe (G) 17:13; 90. Jade Kimmel (G) 17:40; 102. Claire Holt (NP) 17:50; 114. Anderson Carroll (NP) 18:19; 147. Danielle Takacs (NP) 19:29; 161. Claire Taylor (NP) 19:59

Varsity B: 1. Fayetteville-Manlius 37 points; 8. F.D. Roosevelt (FDR) 283; 27. Monticello (M) 716.

(2.5 miles): 2. Sarah Trainor (FDR) 14:45; 13. Sarah Grodin (M) 15:45; 45. Ashleigh Villano (FDR) 16:48; 58. Meranda Hummel (FDR) 17:16; 87. Lindsay Holland (FDR) 18:12; 91. Alex Enkler (FDR) 18:22; 161. Aubrey Soller (M) 20:14; 172. Victoria Blinston (M) 20:58; 176. Mana Iwata (M) 21:11; 194. Sasrika Rajan (M) 26:11

Varsity C: 1. Greenwich 65 points; 15. Kingston 426.

Kingston (2.5 miles): 65. Morgan Juric 17:11; 80. Maggie Noe 17:28; 90. Kailyn Kovaleski 17:49; 98. Hailie TerBush 17:54; 136. Marine Nimblette 18:52

Varsity D: Beacon incomplete

Beacon (2.5 miles): 163. Marisa Mourques 21:54; 166. Anita Martin 22:03

Varsity E: 1. John Jay-Cross River 60 points; 2. Cornwall (Cor) 62; 9. James I. O’Neill (O) 253; 17. Eldred (E) 531.

(2.5 miles): 1. Karrie Baloga (Cor) 14:49; 7. Ashley Hickman (Cor) 15:33; 10. Meredith Hickman (Cor) 15:49; 19. Claire Kelly (Cor) 16:08; 25. Julia Samuelson (Cor) 16:21; 41. Gianna Keena (O) 16:49; 42. Kacy Weinburg (O) 16:52; 50. Allison Gash (O) 17:12; 59. Abigail Gash (O) 17:36; 61. Angie Grunert (O) 17:44; 84. Kate Cortright (E) 18:54; 94. Makenna Cooper (E) 19:24; 104. Kyleigh Kuhn (E) 20:26; 119. Zoe Nizico (E) 22:36; 129. Mudra Patel (E) 24:51

Varsity F: 1. Pearl River 44 points; 8. Rondout Valley 263

Rondout Valley (2.5 miles): 17. Jennifer Callan 16:36; 43. Isabelle Serrano 17:35; 61. Claire Goldstein 18:24; 68. Kajsa Kenney 18:44; 74. Kasey Arnold 18:58

BURNT HILLS INVITATIONAL

Division 3: 1. Burnt Hills-Ballston Lake 90 points; 5. Washingtonville (W) 141; 7. Minisink Valley (MV) 161; 17. Middletown (Mid) 453

(4,892 meters): 3. Giuliana Sadler (MV) 18:19; 7. Dana Lynch (Mid) 18:46; 17. Kristina Messler (W) 19:16; 20. Amanda Murphy (W) 19:23; 23. Maanasa Hanubal (W) 19:26; 31. Kathleen McCarey (MV) 19:46; 32. Victoria Burger (MV) 19:49; 36. Rebecca Povill (MV) 19:57; 40. Anne Hagan (W) 20:02; 43. Jamie Smith (W) 20:09; 64. Claire Brenner (MV) 20:53; 128. Rokia Sangare (Mid) 22:54; 135. Arianna Saverino (Mid) 23:20; 137. Jocelyn Garcia (Mid) 23:31; 142. Andrea Cortes (Mid) 24:01