OCIAA

GOSHEN 101, WARWICK 73

200-yard medley relay: Goshen (Northup, Shih, Melley, Barnes) 1:57.10; 200 freestyle: Alex Barnes (G) 2:10.91; 200 IM: Korianne Moore (G) 2:29.75; 1-meter diving: Jade Liguori (W) 223.85 points; 50 free: Annie Shih (G) 28.74; 100 butterfly: Emma Melley (G) 1:03.95; 100 free: Barnes (G) 57.54; 500 free: Melley (G) 5:36.22; 200 free relay: Goshen (Barnes, Melley, Shih, Rocchio) 1:50.84; 100 backstroke: Maya Northup (G) 1:07.30; 100 breaststroke: Grace Rocchio (G) 1:20.27; 400 free relay: Warwick (Wishnia, Machingo, Sommer, Mohlya) 4:11.36

WASHINGTONVILLE 76, MARLBORO 24

WASHINGTONVILLE 60, HIGHLAND 40

200-yard medley relay: Washingtonville (Etnel, Chin, Miller, Kennedy) 2:01.29; 200 freestyle: Samantha DiLiberto (W) 2:34.83; 200 IM: Ashley Benkert (H) 2:15.92; 50 free: Katherine Kline (W) 27.02; 1-meter diving: Tyler Jurain (W) 221.15 points; 100 butterfly: Ava Rosen (H) 1:02.95; 100 free: Kate Kennedy (W) 55.96; 500 free: Antonia DeMassio (H) 5:47.24; 200 free relay: Highland (Rosen, DeMassio, Cuya, Benkert) 1:47.78; 100 backstroke: Rosen (H) 1:07.22; 100 breaststroke: Kennedy (W) 1:16.97; 400 free relay: Washingtonville (Ring, Wright, Edwards, Ethel) 4:14.91

KINGSTON 101, MONROE-WOODBURY 85

200-yard medley relay: Monroe-Woodbury (Ebner, O’Brien, Douthit, O’Brien) 1:59.72; 200 freestyle: Mallory Sullivan (K) 2:08.94; 200 IM: Eleanora Meyer (K) 2:24.88; 50 free: Kelsey O’Brien (MW) 26.53; 1-meter diving: Leah Levin (MW) 253.60 points; 100 butterfly: Lydia Douthit (M-W) 1:05.02; 100 free: Emily McCord (K) 57.83; 500 free: Sullivan (K) 5:40.77; 200 free relay: Kingston (McCord, Ohene Agyei, Sullivan, Meyer) 1:47.37; 100 backstroke: Isabella Amaro (K) 1:05.77; 100 breaststroke: Kelsey O’Brien (MW) 1:15.17; 400 free relay: Kingston (McCord, Sullivan, Amaro, Meyer) 3:58.80

MIDDLETOWN 59, RHINEBECK 41

200-yard medley relay: Middletown (Ramkissoon, Ferara, Pitt, Lynch) 2:10.55; 200 freestyle: Jaylin Pitt (M) 2:26.57; 200 IM: Shea Jenkins (Rhb) 2:29.90; 50 free: Brooke Pociask (Rhb) 26.16; 1-meter diving: Aniya Gonzalez (M) 236.05 points; 100 butterfly: Brooke Pociask (Rhb) 1:03.20; 100 free: Shea Jenkins (Rhb) 1:01.54; 500 free: Camdyn Rakow (Rhb) 6:34.22;200 free relay: Middletown (Lynch, Saddler, Pitt, Donovan) 2:01.42; 100 backstroke: Rowan Van Wormer (Rhb) 1:05.63; 100 breaststroke: Olivia Ferara (M) 1:21.06; 400 free relay: Rhinebeck (Pociask, Jenkins, Seldin, Van Wormer) 4:13.74

Records: Middletown 1-4; Rhinebeck 1-3

NEWBURGH 64, MIDDLETOWN 38

200-yard medley relay: Newburgh (Bryant, Cameron, Wurster, Triller) 2:03.97; 200 freestyle: Grace MacHugh (NFA) 2:15.41; 200 IM: Meghan Wurster (NFA) 2:32.19; 50 free: Shaylea Triller (NFA) 26.12; 1-meter diving: Aniya Gonzalez (MID) 236.05 points; 100 butterfly: Megan Cameron (NFA); 100 free: Kamryn Betcher (NFA) 56.19; 500 free: Meghan Wurster (NFA) 5:42.38; 200 free relay: Newburgh (Bryant, Betcher, MacHugh, Cameron) 1:54.46; 100 backstroke: Amiya Ramkissoon (MID) 1:10.49; 100 breaststroke: Megan Cameron (NFA) 1:16.73; 400 free relay: Newburgh (Wurster, Bunch, MacHugh, Triller) 4:07.68 

VALLEY CENTRAL 106, WALLKILL 57

200-yard medley relay: Valley Central (Donachie, Thompson, Messing, Satriano) 2:13.65; 200 freestyle: Mackenzie Dickman (VC) 2:14.38; 200 IM: Allison Armistead (VC) 2:23.34; 50 free: Naihomy Garcia (VC) 26.6; 1-meter diving: Billey Badendyck (VC) 154.55 points; 100 butterfly: Dickman (VC) 1:07.41; 100 free: Grace Satriano (VC) 1:00.62; 500 free: Delia Satriano (VC) 6:05.53; 200 free relay: Wallkill (Salemo, Bonner, Lischinsky, Psilopoulos) 1:59.94; 100 backstroke: Cali White (VC) 1:12.72; 100 breaststroke: Andie Psilopoulos (W) 1:18.00400 free relay: Wallkill (Salemo, Bonner, Lischinsky, Psilopoulos) 4:39.06

SECTION NINE LEADERS

(through Sunday)

200-yard medley relay: 1. Pine Bush 1:50.60; 2. Goshen 1:52.97; 3. Cornwall 1:56.04; 4. Valley Central 1:57.32; 5. Washingtonville 1:58.71

200 freestyle: 1. Jessica Pryne (Cornwall) 1:58.43; 2. Elishka Hajek (Pine Bush) 1:58.77; 3. Samantha McKee (Pine Bush) 2:01.41; 4. Madaghan O’Shea (Pine Bush) 2:02.26; 5. Emma Melley (Goshen) 2:02.49

200 IM: 1. Jessica Pryne (Cornwall) 2:10.10; 2. Mackenzie Gula (Pine Bush) 2:15.21; 3. Jenna Pryne (Cornwall) 2:17.56; 4. Alexandra Kassian (Rondout Valley) 2:18.13; 5. Lydia Brutvan (New Paltz) 2:18.50

50 free: 1. Elishka Hajek (Pine Bush) 24.34; 2. Jenna Pryne (Cornwall) 25.13; 3. Antonia Licardi (Pine Bush) 25.16; 4. Allison Armistead (Valley Central) 25.31; 5. Jessica Pryne (Cornwall) 25.35

1-meter diving: 1. Madison Yager (Minisink Valley 300.10 points; 2. Meghan Catherwood (Monroe-Woodbury) 262.85; 3. Leah Levin (Monroe-Woodbury) 255.35; 3. Cassie Williams (Minisink Valley) 255.35; 5. Aniya Gonzalez (Middletown) 246.55

100 butterfly: 1. Jessica Pryne (Cornwall) 58.84; 2. Ashley Benkert (Highland) 58.91; 3. Jenna Pryne (Cornwall) 59.95; 4. Emma Melley (Goshen) 1:00.11; 5. Mackenzie Gula (Pine Bush) 1:01.05

100 free: 1. Elishka Hajek (Pine Bush) 54.16; 2. Jessica Pryne (Cornwall) 55.01; 3. Antonia Licardi (Pine Bush) 55.32; 4. Allison Armistead (Valley Central) 55.48; 4. Samantha Hufcut (Pine Bush) 55.48

500 free: 1. Madaghan O’Shea (Pine Bush) 5:25.17; 2. Samantha McKee (Pine Bush) 5:29.89; 3. Olivia Brown (Washingtonville) 5:30.57; 4. Kate Kennedy (Washingtonville) 5:31.65; 5. Katherine Kline (Washingtonville) 5:36.44

200 free relay: 1. Pine Bush 1:40.22; 2. Washingtonville 1:45.18; 3. Cornwall 1:46.13; 4. New Paltz 1:47.60; 5. Kingston 1:48.16

100 backstroke: 1. Jenna Pryne (Cornwall) 1:00.45; 2. Elishka Hajek (Pine Bush) 1:00.92; 3. Samantha Hufcut (Pine Bush) 1:01.25; 4. Lydia Brutvan (New Paltz) 1:02.97; 5. Brooke Pociask (Rhinebeck) 1:04.48

100 breaststroke: 1. Catherine Graham (Roosevelt) 1:07.41; 2. Annie Shih (Goshen) 1:09.16; 3. Mackenzie Gula (Pine Bush) 1:09.18; 4. Alexandra Kassian (Rondout Valley) 1:10.33; 5. Jessica Pryne (Cornwall) 1:13.43

400 free relay: 1. Pine Bush 3:42.31; 2. Valley Central 3:52.07; 3. Cornwall 3:52.91; 4. Goshen 3:56.84; 5. Washingtonville 3:58.23